Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Maxbizz is a values-driven consulting agency dedicated.

Gallery

Contact

+1-800-456-478-23

411 University St, Seattle

maxbizz@mail.com

Geçen gün linkedin tarafından iletilen “iş yıldönümünüz” mesajı ile farkına vardım, başladığım girişimcilikte birinci yılım dolmuş. 

Bu bir yıl bana çok daha uzun geldi. Eminim geçtiğimiz bir yıl hepinize daha uzun geldi. 

Pandemi bize çok şey öğretti. Ben bu girişim yolculuğumda bu özel dönemde neler öğrendiğimi sizinle paylaşmak istiyorum. 

 1. Niyetinde netleş. Niyetinden sapma. Niyetini hep kendine hatırlat. Günlük olaylarda, anlık toplantı krizlerinde, online bağlantıda elektrik kesildiğinde, konuşmacılardan birisi konuyu dağıttığında, projelerin iptal olduğunda, projelerin zamanlaması çakıştığında….. hiç fark etmez… niyetini kendine hep hatırlat…. 
  1. Ne yapmak için yola çıktın? 
  2. Neden bu işi yapıyorsun? 

O kadar çok anı biriktirdim ki bunlar ile ilgili, gerçekten elektrik kesildiğinde, elim ayağıma dolaştığında, 3 nefes alıp niyetimi hatırlattım kendime ve elektrikler geldi, yada bir çözüm bulundu. 

Yada bir katılımcı beni gerdiğinde (sabotajcılarımı susturamadığım bir andı) tekrar tekrar kendime niyetimi hatırlattım, çok enteresan bir şekilde o katılımcının evinde elektrikler kesildiği için online bağlanamadı 

3-4 toplantı çakıştığında, kimseye hayır diyemediğimde yada sehven toplantı saatleri çakıştığında, son dakikaya kadar niyetimi hatırlattım kendime, neden bu işi yaptığımı tekrarladım, inanmayacaksınız ama her seferinde insanlar özür dileyerek aradılar ve toplantı tarihini değiştirmek istediler ve ben her seferinde o çakışmalarda tek bir toplantı ile devam ettim. 

Bunlar bana hayatın küçük mucizeleri gibi geliyor, sanki mıknatıs gibiyiz, neyi çekmeye niyet edersek o geliyor ve bizi buluyor.

 1. Kendini beslemeyi unutma. Bu hem fiziksel, hem ruhsal, hem zihinsel hem de duygusal beslemeyi kapsasın. Yoğun bir koçluk ve eğitim döneminden geçiyordum, pandeminin en bilinmez ve stresli zamanları idi, kendimi beslemeyi o kadar unutmuşum ki, bir gün evde yığılıp kaldım. Fiziksel beslenmeden ziyade (ki orada aşırı beslenme olduğu içinde başka bir dengesizlik oluştu) ruhsal beslenmeden, duyguların sağaltımından bahsediyorum. Kendimi o kadar ihmal etmişim ki o üzerimdeki duygu yoğunluğunu kaldıramaz olmuşum. 
 2. Geribildirim almayı unutma. Her konuda insanlara açık olmayı tercih ediyorum. Bu dönemde bir çok şeyi yeniden dizayn ettik, revize ettik yada yeni yarattık. Bilmediğimiz bir çok yolu keşfettik, bu sadece online üzerinden eğitimler vermek yada koçluk yapmak değildi, kendimizi anlatmak, ifade etmek , tanıtmak ve hizmetlerin kalitesini en iyi şekilde tasarlamaktı. Birebir çalıştığım kişi yada online da eğitim verdiğim kişilere hiç fark etmez. Tanıdığım tanımadığım herkese geribildirimini sordum. 

Geribildirim vermek bir emek ister, o kişinin size zaman ayırması gerekir, düşünmesi düşüncelerini toparlayarak örnekleri ile size anlatması gerekir. Bence geribildirim işi çok emek ister. Ama ben ne zaman geribildirim sorduysam karşımdakiler bu emeği bana gösterdiler. Çok minnettarım. Onların geribildirimleri, emekleri, önerileri olmasa idi, bunca deneyimi yaşamamız, bunca başarıya imza atmamız mümkün olmazdı.

 1. İnsanlara vakit ayırmayı ve emek vermeyi unutma. Bu dönemde o kadar çok kişi ile tanıştım ve o kadar çok kişinin yaşamına temas etme fırsatı buldum ki. Gördüğüm herkes aynı fırsatlara sahip değil, aynı şans faktörüne de sahip değil. Bu nedenle size kim gelirse gelsin, niyetini anlayın ve ona destek olun. Karşıma gelen kişiye dinlemek ve yapabileceğimi yada yapamayacaklarımı net bir şekilde söylemek, karşımdaki açısından çok önemli idi. Ona saygı duyuyor ve verebileceğim emeği belirtiyordum. 

Gene bu dönemde öğrendiğim, ilgili dönemde daha şanslı olanların, gene o dönemde daha şanssız olanlara destek olması idi. Bu dengenin kurulması içinde köprüler kurmak, insanları birbirleri ile tanıştırmak çok ama çok önemli idi. Ben kendimi bu dönemde köprü yada köprü kuran olarak tanımladım çoğu yerde ve bunu yapmak ne kadar keyifli imiş. Potansiyelleri bir araya getirmek ve onların işbirliğine şahitlik etmek, müthiş bir deneyim, tavsiye ederim.

 1. Akışta kal. Bilinçli farkında ol, sana gelen mesajların, ihtiyaçların, tepkilerin, dirençlerin, övgülerin hepsinin farkında ol. Bunların hepsi seni akışta tutar ve akışta kaldığında sistemin zekası seni bambaşka yerlere götürebilir. Aksi taktirde insan ben biliyorum, ben bir yol belirledim ve o planda ilerleyeceğim diyor ama o zaman etrafından ona gelen mesajları kaçırıyor. 

Ancak niyetinizi netleştirdikten sonra etrafınıza, olan olaylara , mesajlara kendinizi kapatmadığınızda, sistemin size sunmuş olduğu fırsatları, önerileri görebiliyorsunuz, yaratıcılığınıza izin veriyorsunuz.  

Dediğim gibi bu dönemde bir çok şeyi yeniden yarattık, bu süreçte yaratıcı olmak zorundayız. Yaratıcı olmak içinde bilinçli bir şekilde çevrede olup bitenlerin ve insanın kendi içinde olup bitenlerin farkında olması gerekiyor.

 1. Şükretmek. Yaşadıklarıma şükretmek. Gelen herşeyin bizim hayrımıza geldiğini bilerek, bunu görmeye niyet ederek, merak ve heyecanımızı acaba ne olacak, neler öğreneceğim, bu olanların bana göstermek istediği şeyler neler olabilir bakış açısı ile olaylara bakmak. Konfor alanımdan çıktığımı bilerek, merakımı bırakmadan, heyecanımı her gün besleyerek bir çok şey öğrendim. Hem aile hayatım ile ilgili hem de iş hayatım ile ilgili. Öğrendiğim, deneyimlediğim, aldığım ve verdiğim her şeye şükürler olsun.  
 2. Korku ve Kaygıdan Arın. Bu konuda hala yapmam gereken çok şey var farkındayım ama yapabildiğim kadarını yapmaya çalıştım. Korkular bizi ciddi anlamda bloke ediyor, bunu çok net bir şekilde deneyimledim, tekrar tekrar. Korkulardan ve Kaygılardan arınmak o kadar kolay değil, bunlar benim otopilot davranışlarım ve bir şekilde zihnimin kendisini güvende hissettiği bir yer. Ama her korku ve kaygıya kapıldığımda, 1 gün , 2 gün – 2 hafta sonrasını hayal etmeye çalıştım. Amacım şuydu, bu hep böyle kalmayacak, zaman akıyor ve zaman ile birlikte bir şeyler değişecek.

Bu dönem çok özel bir dönem, ben olumlu tarafından bakmaya ve bu bakış açımı yitirmemeye çalışıyorum. Aksi taktirde ayakta durabilmem yada aileme destek olabilmem çok zor bunun farkındayım. 

Son öğrendiğim şey ise hayatta hiçbir şeyi ertelememek gerekiyor. 

Gerçekten yapmak istediğiniz şey ne ise, rolünüzden beklenen ve sizin yapmam gerekiyor dedikleriniz değil, özünüzde sizin kendi istekleriniz neler ise onları ertelemeyin, yapın gitsin ? 

Pandeminin bittiği ve birbirimize sarıldığımız günleri hayal ediyorum. 

En kısa sürede sokaklarda buluşabilmek dileğimle.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.